EGESİM-ATLAS COPCO

                      

Egesim ve Atlas COPCO JES Projelerinin Dinamiklerini Değiştiriyor

 

Jeotermal Santrallerinin geliştirilmesi ve daha verimli bir şekilde yoluna devam etmesi için sektörün iki önemli ismi bir araya gelerek önemli bir ortaklığa imza attı. Egesim ve Atlas Copco bu ortaklık ile hem yeni fikirlerin geliştirilebilmesini hem de makina imalatının Türkiye’de yapılabilmesini hedefliyor.

Jeotermal Santrallerin elektrik ve otomasyon işlerinde önemli rol üstlenen Egesim, Atlas Copco ile ortaklık gerçekleştirerek adeta projelerin dinamiklerini değiştirmeye hazırlanıyor. Oluşan bu birliktelik ile ulaşmak istedikleri noktayı, yeni hedefleri ve projeleri konuşmak için Egesim Makine Mühendisi ve Proje Müdürü Çığır Diner ile bir araya geldik. Diner, öncelikli olarak iki hedef üzerine yoğunlaştıklarını şu sözlerle ifade ediyor: “Egesim ve Atlas Copco ile yaptığımız ortaklık neticesinde iki hedef üzerine yoğunlaştık. Öncelikle JES projelerinde emre amadeliği yüzde 98’lere ulaştırmayı hedefliyoruz. Atlas Copco ana mühendisliği ve performans artışıyla birlikte 2017 yılında üç santral projesine başlamayı planlıyoruz. Bir diğer hedefimiz ise yurt dışına açılmak ve diğer ülkelerde örnek projeler geliştirmek. İlk hedef aldığımız bölgeler arasında Endonezya, Kenya, Hindistan, Malezya gibi ülkeler yer alıyor.”  Diner ile hem enerji sektörünün ulaşabileceği kapasiteyi hem de Türkiye’de ekipman üretimini konuştuk.

 

Enerji sektörünün önemli isimlerinden biri olarak Egesim markası ile çalışmaya başladınız. Sektör için bugüne kadar yaptıklarınızdan ve akademik çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Ben 2009 yılından beri jeotermal üzerine çalışıyorum. İlk kez Çanakkale’de Enda Enerji’nin Tuzla JES projesini devreye aldım ve dört yıl işletmesini gerçekleştirdim. Daha sonra Pamukören’deki Çelikler Enerji’ye ait üç JES projesini devreye alıp işletmesini üstlendikten sonra görevimden ayrıldım. Jeotermal ve yenilenebilir enerji üzerine Adnan Menderes Üniversitesi’nde dersler vererek yeni bir proje başlattım. Bu proje Türkiye çapındaydı ve güneş enerjisi üzerineydi. Fakat diğer GES projelerinden farklı olarak hedefimiz sıcak yağdan enerji üretmekti. Sıcak yağı alıp jeotermal türündeki bir santrale getirip enerjiyi o ortamda üretmeyi amaçladık. Tabii bunu yaparken mutlaka soğutma işlemi yapılması gerekiyordu ve kaynağını sudan aldık. Su soğutma işlemini yaparken kendisi ısındığı için belli alanlarda kullanılabilir hale geldi. Kışın hastane ve okul gibi alanları ısıtılırken yazın ise klima yapmayı hedefledik. Proje belli bir aşamaya geldi ve 2017’nin Kasım ayına kadar bitirmeyi planlıyoruz.

Bağlantı için : www.egesim.com

Bilgi için :  https://www.atlascopco.com/tr-tr/iletisim

 

 

 

ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı adı
Parola
ETKİNLİK / FUAR TAKVİMİ
Tümünü Göster
Bilgilendirme
Bizi Takip Edin
Telefonlarımız
Bu site Teknorem Bilişim tarafından 2015 yılında JESDER için yapılmıştır.